نحوه ی انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت

نحوه ی انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت

مقدمه

دانش نحوه ی انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت ، یکی از اصول طراحی سایت های پر بازدید است. با انتخاب رنگ مناسب ، می توانید وب سایتی پر بازدید داشته باشید. برای انتخاب رنگ مناسب باید با روانشناسی رنگ ها آشنا باشید و هم چنین خاصیت و کاربرد انواع رنگ ها را نیز بدانید. در این مقاله قصد داریم نحوه ی انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت را برای شما شرح دهیم، در ادامه با مهم ترین نکات و اصول انتخاب رنگ سایت با ما همراه باشید.

روانشناسی رنگ ها

اولین و مهم ترین نکته در انتخاب رنگ وب سایت ، توجه به روانشناسی رنگ ها است. می دانید که از میان حواس پنجگانه انسان،  قوه بینایی، اولین و مهم ترین حس ما برای درک، شناخت و برقراری ارتباط با محیط پیرامون است. رنگ ها اصلی ترین عامل ایجاد ارتباط بین دنیای درون و بیرون و تفکیک ذهنی عناصر فیزیکی شناخته می‌ شوند. آشنایی با روانشناسی رنگ‌ ها و شناخت ویژگی‌ های رنگ ها باعث میشود انتخاب صحیح تر و موفق تری داشته باشیم، چرا که هر رنگ معنا، مفهوم، انرژی و اثرات خاص خودش را دارد. روانشناسی رنگ‌ به تاثیر مثبت هر رنگ بر احساسات، عواطف و خلق و خوی هر انسان می‌ پردازد، با توجه به این که هر رنگ ، نمایان گر و یا به عبارتی نماینده ی یک معنا و مفهوم خاص است.

هماهنگی با رنگ سازمانی

رنگ سازمانی به معنای رنگ برند مربوطه است ، به این معنا که رنگ وب سایت باید هماهنگ و در راستای رنگ انتخاب شده سازمانی برند باشد. رنگ سازمانی هر برند با توجه به نوع ماهیت و کاربرد محصولات و خدمات برند انتخاب می شود که این رنگ را می توانید در لوگو ، بروشور ها ، کاتالوگ ها ، تبلیغات و غیره مشاهده کنید. هماهنگی رنگ انتخابی وب سایت با رنگ سازمانی باعث می شود در ذهن مخاطب حرفه ای تر به نظر برسید، هم چنین حس اعتماد مخاطب را به راحتی جلب می کند.

نحوه ی انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت

کاربران سایت

یکی از مواردی که باعث می شود ، کاربران یا مشتریان وفادار به مجموعه شما باشند و یا اصطلاحا همیشگی باشند ، توجه به سلیقه و نوع نیاز آن ها است. هماهنگی با نظر و سلیقه کاربران سایت ؛ به مخاطب حس مهم شمرده شدن را انتقال می دهد که این مورد به نوبه خود باعث جذب افراد بیشتری خواهد شد و هم چنین شما را در ذهن آن ها ماندگار خواهد کرد. البته لازم به ذکر است که باید رنج سنجی کاربران سایت خود را نیز در نظر بگیرید ، چرا که بغضی از سایت ها مخصوص بزرگسال هستند و بعضی مختص کودکان ، و بدیهی است که انتخاب رنگ این دو سایت بسیار متفاوت از یکدیگر خواهد بود.

فرهنگ غالب

یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب رنگ سایت بسیار مهم است ، در نظر گرفتن فرهنگ غالب جامعه هدف سایت است. به عبارت دیگر رنگ ها در کشور های مختلف با توجه به فرهنگ آن کشور ، دارای معانی و مفاهیم مختلفی هستند و بهتر است هنگام انتخاب رنگ وب سایت به این نکته توجه کرد. با بررسی فرهنگ رنگ ها در جامعه هدف سایت ، می توانید سایت جذاب تری طراحی کنید. لازم به ذکر است معمولا با انتخاب رنگ های پرچم یک کشور در طراحی سایت ، می توانید به کاربران آن احساسات بهتری منتقل کنید.

یکپارچگی صفحات

بهتر است رنگ انتخابی تمامی صفحات سایت یکسان باشد ، چرا که دائما عوض شدن رنگ صفحات سایت موجب می شود مخاطب سردرگم و گیج شده و هم چنین احساس کند به سایت دیگری رفته است. یکپارچگی و هماهنگی رنگ صفحات سایت شما را در چشم مخاطب حرفه ای تر و قابل اعتماد تر جلوه می دهد. هم چنین لازم به ذکر است که  اگر در طراحی وب سایت فقط از یک رنگ متن استفاده نمایید، بسیار خسته کننده خواهد شد. پس برای جذاب تر شدن محتوای سایت، بهتر است رنگ های مختلفی را استفاده کنید. البته رنگ های انتخابی باید در یک کنتراست رنگی باشند.

توجه به جزئیات

برای بهتر دیده شدن صفحات سایت لازم است رنگ های مشخص و متفاوتی را برای سر برگ ها ، پا نویس ها ، پس زمینه و متن ها انتخاب کنید. برخی قسمت ها نیاز به تاکید بیشتر دارند تا توجه بیشتری را جلب کنند؛ مانند نقل قول ها، دکمه ها یا زیرنویس ها که باید نسبت به سایر محتوا برجسته باشند. بهتر است برای پس زمینه ها رنگ های روشن تر و برای متون و سر برگ ها رنگ های تیره تر انتخاب کنید تا موجب خستگی چشم نشود و صفحات سایت جذاب تر به نظر برسند. هم چنین باید توجه کنید که انتخاب رنگ ها باید با یکدیگر هماهنگ باشند و به عبارتی نباید کنتراست رنگی بالایی وجود داشته باشد.

رنگ های خنثی انتخابی بدون ریسک

به جرات می توان گفت در انتخاب رنگ سایت ، طیف رنگی ، رنگ های خنثی یکی از کم ریسک ترین و حتی بدون ریسک ترین انتخاب ها است. رنگ های خنثی به دلیل آن که از خسته شدن چشم به مقدار قابل توجهی جلوگیری می کنند ، تقریبا انتخاب اصلی اکثر طراحان سایت است. البته باید توجه کنید که در انتخاب طیف رنگ های خنثی نیز به کنتراست رنگی توجه کنید و تمامی رنگ ها را نزدیک به هم انتخاب کنید.

لینک های همیشه آبی

می توان گفت از ابتدای اختراع موتور های جست و جو گر تا به الان ، تقریبا تمامی لینک ها به رنگ آبی دیجیتال بوده اند. وقتی موردی این چنینی تا این برای کاربران جا افتاده و در ذهن نا خود آگاه آن ها ثبت شده است ، بدیهی است تغییر دادنش تبعاتی خواهد داشت، پس بهتر است برای لینک های سایت خود را هم چنان رنگ آبی دیجیتال را انتخاب کنید.

نحوه ی انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت

نوع وب سایت

رنگی که برای وب سایت انتخاب می شود باید کاملا در راستای هدف سایت باشد. بیشتر وب سایت های محتوایی یا فروشگاهی معمولا از رنگ سفید یا یک رنگ پس زمینه خنثی استفاده می کنند، هدف انتخاب این رنگ این است که هدف این وب سایت ها تبلیغ ایده، محتوا یا محصولات است. رنگ های برجسته و پررنگ باعث می شود که بیننده سایت به نقاط کانونی وب سایت توجه نکند در حالی که رنگ پس زمینه ساده باعث تمرکز بیشتر بیننده روی محتوا یا محصولات سایت می شود. هم چنین از آن جا که سایت های شرکتی یا تجاری معمولا دارای دو هدف تبلیغات برند یا خدمات هستند ، بسته به اینکه وب سایت بر چه موضوعی می خواهد متمرکز شود، رنگ پس زمینه سایت متفاوت خواهد بود.

شخصیت شناسی  رنگ های مختلف

  • مشکی

مشکی نشان دهنده ی قدرت ، لوکس و پیچیدگی و ظرافت است. رنگ مشکی اغلب برای وب سایت های برند های لوکس در القای حرفه ای بودن ، قدرت و دقت استفاده می شود.

  • خاکستری

خاکستری رنگی خنثی و نشان دهنده ی ایده گر ، آینده نگر و منطق و سادگی است. رنگ خاکستری بیشتر مرتبط با فناوری ، صنعت ، دقت ، کنترل و شایستگی و حتی گاهی پیچیدگی است.

  • آبی

آبی نشان دهنده ی ارتباط ، امنیت ، ثبات ، صلح و آرامش است. رنگ آبی اغلب در بانک ها و موسسات برای ایجاد حس امنیت و اعتماد به نام تجاری استفاده می شود.

  • بنفش

بنفش نشان دهنده ی حق امتیاز ، ثروت ، موفقیت و حکمت است. رنگ بنفش تاثیر گذار و آرام بخش است و بیشتر در محصولات زیبایی استفاده می شود.

  • صورتی

صورتی نشان دهنده ی معصومیت ، زنانگی ، شیرینی ، باروری و عشق است. رنگ صورتی اغلب در محصولات مربوط به زنان و دختران استفاده می شود.

  • قرمز

قرمز نشان دهنده ی شور ، انرژی ، هیجان ، فوریت ، خطر است. رنگ قرمز اغلب جهت تحریک واکنش های عاطفی و احساسی قوی و برای جلب توجه سریع استفاده می شود.

  • نارنجی

نارنجی نشان دهنده ی خلاقیت ، دوستی و شور و شوق است. رنگ نارنجی اغلب بیننده را به مشارکت و همکاری تشویق می کند.

  • زرد

زرد نشان دهنده ی جوانی ، خوش بینی و سرزندگی و شادمانی است. رنگ زرد اغلب برای جلب توجه مخاطب استفاده می شود که به دلیل فشار زیادی که به چشم وارد می کند ، بهتر است در استفاده از آن اعتدال رعایت شود.

  • سبز

سبز نشان دهنده ی ثروت ، سلامت ، طبیعت و آفرینش است. رنگ سبز ساده ترین رنگ برای پردازش است و به همین دلیل است که خاصیت آرامش بخشی دارد.

نحوه ی انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت

جمع بندی

انتخاب رنگ در طراحی سایت گرچه کاری لذت بخش و جذاب است اما قوانین و جزییاتی دارد که باید آن ها را رعایت کرد. انتخاب رنگ نا مناسب برای سایت می تواند بر کارکرد سایت و حتی شناسایی برند و نام تجاری مورد نظر تاثیر مخرب فراوانی بگذارد. از همین رو در انتخاب رنگ سایت باید دقت بالایی به خرج دهید. برای آن که بتوانید انتخاب عاقلانه و کم ریسکی داشته باشید ، پیشنهاد ما این است که کار طراحی سایت و انتخاب رنگ سایت خود را به یک تیم طراحی مجرب و با تجربه بسپارید ، در همین راستا آژانس طراحی کالر اسپیس در خدمت شما کاربر گرامی می باشد، برای ادامه کلیک کنید.

آژانس طراحی سایت کالراِسپیس

آژانس طراحی سایت کالر اِسپیس با بیش از شش سال سابقه در زمینه طراحی انواع وب سایت و دیجیتال مارکتینگ فعال بوده و مجری طراحی انواع سایت میباشد.

آخرین مقالات


    

کوچینگ در شیراز
کوچینگ در شیراز ( لایف کوچینگ + بیزینس کوچینگ + مشاوره کسبوکار )

کوچینگ در شیراز کوچینگ یا مربیگری فرایندی ا‌ست با هدف افزایش بهره وری که به‌جای تکیه بر گذشته یا آینده دور، بر «اینجا و اکنون» متمرکز است. کوچینگ را می‌توان در قالب‌های متنوعی پیاده‌سازی کرد و وظایف متفاوتی برای مربی متصور شد. در جهان‌بینی توسعه فردی و بهره‌وری کسب و‌ کار، مربی صرفا فردی متخصص […]

[ratemypost-result]
زمان مطالعه : ۱۵ دقیقه ادامه مطلب
طراحی سایت شرکتی حرفه ای

طراحی سایت شرکتی طراحی وبسایت شرکتی از مهم ترین اقداماتی است که هر مدیر یا صاحب کسب و کاری باید انجام دهد. چرا که با پیشرفت تکنولوژی و استقبال مردم از فضای مجازی به ویژه وبسایت ها، دیگر نحوه جدیدی از بازاریابی و تبلیغات روی کار می آید و شیوه های سنتی تبلیغات و بازاربابی […]

[ratemypost-result]
زمان مطالعه : ۱۵ دقیقه ادامه مطلب
طراحی سایت پزشکی
طراحی سایت پزشکی

طراحی سایت پزشکی خدمات پزشکی و درمان به صورت آنلاین پر سرعت در حال رشد است. پزشکان و متخصصان می توانند برای معرفی تخصص و خدمات خود اقدام به طراحی سایت پزشکی کنند.از مزایای این کار میتوان به تسریع روند رسیدگی به بیماران و بهتر دیده شدن را نام برد.امروزه به دلیل دستیابی راحت به […]

[ratemypost-result]
زمان مطالعه : ۱۵ دقیقه ادامه مطلب